Granül PVC Nedir?

PVC Granül, Vinil klorürün polimerleşmesiyle oluşur. Sert, yumuşak, opak ve saydam tipler halinde termoplast bir ürün olarak üretilen PVC Granül özellikle çeşitli kimyasallar ile işlenmiş şekilde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Hem üretim kolaylığı, hem ucuzluk ve hem de çevre koşullarına daha dirençli olmasından dolayı PVC Granül birçok sanayi dalında yerini almıştır.

Granül PVC Kullanım Alanları

Granül biçiminde bulunan PVC, otomotiv, mobilya ve tıbbi endüstri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca, aşağıda bazı uygulama yöntemleri verilmektedir:

Şişirme yöntemi :
Kozmetik ve gıda maddeleri için şişe üretimi

Enjeksiyon yöntemi :
Bağlantı parçaları, ayakkabı tabanı, botlar.

Ekstrüzyon yöntemi :
Pencere profilleri, kablolar, borular.

Granül PVC Kullanımındaki Avantajlar

Toz ve granül biçiminde bulunan PVC’yi karşılaştırırsak, işlem sırasında granül PVC kullanımının bazı avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Kalıplama ve ekstrüzyon işlemleri yüksek çalışma güvenilirliğiniyle gerçekleşir,
  • İşlem sırasında her hangi bir toz ortaya çıkmaz,
  • Depolama ve temizleme işlemi basittir,
  • Granül PVC kullanılması genellikle daha yüksek kapasiteye sebep olur.


PVC/PE Granül Makinalarımız

Uzun yıllar boyunca, plastik sanayisinde PVC granülleme sırasında ekstrüder tipi makineler kullanılmıştır.

Günümüzde, üretim kapasitesinde artış sağlamak adına, artık PVC granülleme makinalarında yeni nesil Planet Ekstrüder sistemleri devreye girmiştir. Bu makinalar yardımıyla 4,000 (kg/saat) gibi yüksek kapasitelerde kaliteli ürün üretilmektedir. Bu yeni nesil makinalar, iki aşamalı Planet Ekstrüder sistemleri olarak adlandırılır.

İki aşamalı Planet Ekstrüder sistemlerinin çalışma prensibinden dolayı, granülleme işlemi sırasında hammadde olarak sisteme beslenen materyal hem ezilerek hem de ısı etkisi altında daha kolay işlenmektedir. Dolayısıyla sistem daha az özgül enerji tüketimiyle daha fazla kapasitede çalışabilmektedir.

2006 yılında Türkiye’nin bu alanda alınan ilk tescilli markası olan PLATON ile, maksimum fayda minimum maliyet prensibinin ışığında, granül makinalarımızı en kısa sürede ve en son teknoloji ile hizmetinize sunmayı amaç edindik. Bünyemizde bulunan deneyimli teknik kadro ile müşterilerimize geniş bir yelpazede 300 ile 4.000 (kg/saat) gibi yüksek kapasiteli ve her uygulama alanında özel avantajlar sağlayan granül makinaları sunabilmekteyiz. Bu makinalar PVC ve PE gibi farklı özellikleri taşıyan hammaddeler ile çalışabilmektedir. Sanem Makina bünyesinde imal edilen makinalarımızı müşteri istek ve beklentisine göre 3 veya 3.5 modül üreterek anahtar teslim olarak faaliyete geçiriyor ve 2 yıl boyunca imalat hatalarına karşı tarafımızca garanti vererek sizlere güveli ve hızlı bir çalışma ortamı sağlıyoruz.

Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYIN!

Teknik tablo için lütfen TIKLAYIN!